Ankh Tumšās kultūras portāls
 Sākums   Forums   Raksti   Galerijas   Kalendārs   BUJ   Meklēt 
Skatīt privātās ziņasPieslēgties, lai pārbaudītu privātās ziņas   ReģistrētiesReģistrēties   Pieslēgties ar savu lietotājvārduPieslēgšanās
Cilvēciskums un dzīvnieciskums
Aiziet uz lapu Iepriekšējā  1, 2, 3, 4, 5, 6

Iesniegt jaunu tēmu   Atbildēt uz tēmu    Sākums -> Forums -> Filosofija
<< Iepriekšējā tēma Parādīt paziņojumus no iepriekšējā:    Nākamā tēma >>
Autors Ziņojums
Chrono
Lielrunātājs

Dzimums: Dzimums:Vīrietis
Vecums: 29
Pievienojies: 10/01/2007
Ziņojumi: 2203
Cepumi: +85/–5
Atrašanās: Rīga

PaziņojumsZiņots: Pk 16 Apr, 2010 19:34   Atbildēt ar citātu

Atari uzrakstīja:

Dzīvnieciskums ir jauks saprātīgi izmantots. Saprāta trūkums ir mans pārmetums cilvēcībai.

Bet saprātīgums kā reiz ir cilvēkam piemītoša īpašība. Piemēram, ieber savām zivtiņām barību mēnesim un viņas nomirs no pārēšanās. Saprātīgi?

Citāts:
Man liekas pa lielākai daļai cilvēki pārāk ļaujas sabiedrības/morāles ierobežojumiem (nedrīkst tā, to obligāti vajag šitā) un mēģina ierobežoties. Protams, neiet runa par "ieraudzīju, sagribēju, dabūju pat pret pašas gribu", tas nav saprātīgi.

Domā suns īpaši apsvērtu saprātīguma argumentus, ja kucīte pēkšņi negribētu par spīti "īpašajām" dienām?

Nu ok, un tagad lūdzu cilvēcīguma sliktās īpašības on my hand. Tiesa, šaubos, ka "nesaprātīgums" tur īsti iederēries, jo tas pamatos sakņojās neprātīgā kalpošanā saviem instinktiem.

It is one thing to be clever and another to be wise.
Atgriezties augšā
Apskatīt lietotāja profilu Sūtīt privātu ziņojumu  
RavenX
Daudzrunātājs

Vecums: 34
Pievienojies: 20/01/2009
Ziņojumi: 999
Cepumi: +26/–2

PaziņojumsZiņots: Pk 16 Apr, 2010 20:11   Atbildēt ar citātu

Ja tas ir jautājums man, tad neko jaunu nemēģināšu nosaukt (gan jau ka var, bet kaut kā šobrīd negribās pat par to domāt). Palikšu pie jau šajā tēmā minētā: "cilvēki nespēj tik līdz paši saviem standartiem". Kāpēc tas ir svarīgi? Tāpēc, ka "cilvēks ir visu lietu mērs". Citu standartu, pēc kuriem vērtēt pašiem sevi (cilvēkus) un citus (dzīvniekus, robotus utt), būtībā jau nemaz nav.

[offtopic]
Vienīgi atšķirībā no dažiem es neuzskatu, ko šo standartu "augstākās punkts" var reālistiski tikt sasniegts te, uz Zemes. Nirvāna nav daļa no realās dzīves.
"Only in his dreams a man can be truly free" (c) viena filma.
Un te arī slēpjās cilvēku traģēdija.
[/offtopic]
Atgriezties augšā
Apskatīt lietotāja profilu Sūtīt privātu ziņojumu Apmeklēt ziņotāja mājaslapu  
Atari
Parunātājs

Dzimums: Dzimums:Sieviete

Pievienojies: 02/04/2010
Ziņojumi: 76
Cepumi: +2/–2
Atrašanās: iekš es esmu

PaziņojumsZiņots: Pk 16 Apr, 2010 20:38   Atbildēt ar citātu

Oi, protams, es neapgalvoju, ka dzīvniekiem piemīt saprātīgums. Uz to manuprāt var pretendēt tikai cilvēki. Bet cilvēks savu saprātu neizmanto. Un tas ir galvenais iebildums cilvēcības slavināšanai. It kā homo sapiens, bet to saprātu izmanto tik niecīgi, ka ar to jālielās nav.
Atgriezties augšā
Scarlett
Runātājs

Vecums: 38
Pievienojies: 22/01/2010
Ziņojumi: 151
Cepumi: +16/–1

PaziņojumsZiņots: Pk 16 Apr, 2010 22:46   Atbildēt ar citātu

Citāts:
Palikšu pie jau šajā tēmā minētā: "cilvēki nespēj tik līdz paši saviem standartiem".

RavenX, tad es atgriezīšos pie jau šajā tēmā tev uzdotā jautājuma: kādi ir šie standarti un kas tos nosaka? Ja tie ir kāda konkrēta cilvēka standarti, kāpēc citiem būtu uz tiem jātiecas? Ja tie standarti ir katram savi, tad kāpēc tu domā, ka citi nespēj turēt līdzi saviem standartiem? Man vispār vārds "standarti" nepatīk. Asociējas ar cilvēku ielikšanu kaut kādos sabiedrības noteiktos rāmjos, kur visi rīkojas un domā vienādi. Varbūt tu kaut ko citu ar šo vārdu domāji?

Citāts:
Bet cilvēks savu saprātu neizmanto.

Kā tad neizmanto? Un kā tad paliek ar kultūru, zinātni, morāli un vēl citām lietām, ko radījuši cilvēki? Vienmēr jau var raukt degunu un teikt, ka nav gana labi. Vai tev ir priekšlikumi, kā cilvēcei savs saprāts būtu pareizi jāizmanto?

Atari
Parunātājs

Pievienojies: 02/04/2010
Ziņojumi: 76
Cepumi: +2/–2
Atrašanās: iekš es esmu

PaziņojumsZiņots: Pk 16 Apr, 2010 23:39   Atbildēt ar citātu

Beigt karot, attiecības risināt jēdzīgākos veidos, vidi kurā dzīvo atjaunot un taupīt nevis patērēt, ieviest efektīvākas sistēmas (fosilā enerģija, nauda, resursu sadale, zinātnes atklājumu pieejamība uc), neuzskatīt sevi par tik gudriem. grin Tas būtu sākums maniem ieteikumiem. Un jā, es raucu degunu, jo man nav gana labi. Rolling Eyes
Atgriezties augšā
Scarlett
Runātājs

PaziņojumsZiņots: Se 17 Apr, 2010 01:59   Atbildēt ar citātu

Un vai saprāts ir tas, kam vajadzētu veicināt šīs labās izmaiņas? Īsti nezinu, vai varu tam piekrist. Saprāts ir tas, ar kā palīdzību panākt to, ko mēs vēlamies. Bet vēlmes... nu, kādas nu katram ir, tādas ir. Un tad tiek liektas lietā intrigas, dažādas viltības, lai sasniegtu savus mērķus. Manuprāt, saprāts pats par sevi nepadara cilvēku ne labu, ne ļaunu. Tas cilvēku padara spējīgāku realizēt to, kas ir viņa sirdī. Saprāts ir tas, kas cilvēku padara tik bīstamu salīdzinājumā ar citiem dzīvniekiem. Vismaz man tā šķiet. Un sirdī cilvēki nav nekādi mesijas, kas nākuši glābt pasauli no iznīcības. Līdz ar to saprāts netiek izmantots tikai cēlu mērķu sasniegšanai. Bet tas jau nenozīmē, ka netiek izmantots vispār.

Deguna raukšanai, protams, nav ne vainas. Reizēm arī tas ir vajadzīgs. Bet man tas šķiet tā.... Kā lai pasaka... Nu, es varu iet pa aizaugušu dārzu, kur starp nezālēm paretam zied rozes, un ik uz soļa raukt degunu par visu neperfekto, jo šis taču ir dārzs un kāds idiots to ir pamatīgi nolaidis. Vai arī es varu iet pa to pašu dārzu un priecāties par katru rozi, kas tomēr šajā dārzā zied par spīti nezālēm. Jo tieši nezālēs jau tā roze izskatīsies visbrīnumaināk, tāpat kā tieši tik nepilnīgā pasaulē kā mūsējā labais izraisa apbrīnu visvairāk. Jo ir taču ļoti daudz labu lietu, kas arī ir to pašu sačakarētās cilvēcības bedrē sēdošo cilvēku un saprāta radītas: mūzika (kas lielai daļai cilvēku tomēr ļoti daudz nozīmē), literatūra un vispār māksla, humors (bez tā gan dzīve būtu stipri grūtāka), izpalīdzība reizēm pat no pilnīgi svešu cilvēku puses, kad vismazāk to gaidi, sapratne no cilvēkiem ar līdzīgu pieredzi. Noteikti vel daudz kas, bet šīs lietas pirmās nāk prātā - tās man ir palīdzējušas tikt no dzīves dziļākajām bedrēm laukā.

mindbound
Kārtībnieks

Vecums: 30
Pievienojies: 03/08/2007
Ziņojumi: 4794
Cepumi: +91/–47
Atrašanās: N/A

PaziņojumsZiņots: Se 17 Apr, 2010 10:21   Atbildēt ar citātu

Scarlett uzrakstīja:
Un vai saprāts ir tas, kam vajadzētu veicināt šīs labās izmaiņas?
Uz kā gan cita bāzes tās vispāri būtu iespējams veikt?

Gnidrologs
Lielrunātājs

Pievienojies: 18/03/2008
Ziņojumi: 2660
Cepumi: +86/–28
Atrašanās: kūrortpilsēta

PaziņojumsZiņots: Se 17 Apr, 2010 10:34   Atbildēt ar citātu

Vēsture rāda, ka saprāts ne par mata tiesu nav padarījis cilvēkus ''labākus''. Drīzāk otrādi, jo sofisticētāks prāts, jo prātam neaptveramākas nelietības tas spēj paveikt. Daži laikam iedomājas, ka intelektam un morālei ir kaut kāda savstarpēji atgriezeniska saistība, bet tā nav.
Atgriezties augšā
mindbound
Kārtībnieks

Vecums: 30
Pievienojies: 03/08/2007
Ziņojumi: 4794
Cepumi: +91/–47
Atrašanās: N/A

PaziņojumsZiņots: Se 17 Apr, 2010 12:48   Atbildēt ar citātu

Tieši tāpat nav vispārējas korelācijas starp nelietību apjomu un intelekta pieaugumu. Prāts morālas rīcības gadījumā darbojas kā piereizināms koeficients - jo tas attīstītāks, jo plašākas ir iespējas radīt gan progresu, gan postu. Then again, visa materiālistu skola kā tāda (id est racionālisti, sekulārie humānisti, ontoloģiskā naturālisma pārstāvji u.c.) postulē, ka arī morāli ir iespējams visā pilnībā atvasināt no intelekta darbības, respektīvi, no prāta racionāla sprieduma - sk. S. Pernāra darbus kā vienu no paraugpiemēriem.

Scarlett
Runātājs

PaziņojumsZiņots: Se 17 Apr, 2010 17:20   Atbildēt ar citātu

Mindbound, varbūt es ne tik saprotami izteicos. Protams, Atari minētās labās izmaiņās var radīt tikai ar saprāta palīdzību, bet tas nenozīmē, ka saprāts padara cilvēku labāku un motivē radīt tikai un vienīgi labas izmaiņas. Citiem vārdiem, morāle vienmēr tiek radīta, izmantojot saprātu, bet saprāts ne vienmēr tiek izmantots, lai radītu morāli.

RavenX
Daudzrunātājs

Pievienojies: 20/01/2009
Ziņojumi: 999
Cepumi: +26/–2

PaziņojumsZiņots: Se 17 Apr, 2010 17:49   Atbildēt ar citātu

Atbilde Scarlett. Nē, standarti nav 'rāmji', ar standartiem te ir domāti priekšstati par to, kādai būtu jābūt ideālai pasaulei, kuri lielakā vai mazākā mērā piemīt ikvienam.

Man nav gatavu frāžu, kā tos izskaidrot, te drīzāk jābalstās katra personīgajā dzīvēs pieredzē un izlasītajā.

Redzi, man liekas, ir tā. Ja tev ir tīko palikuši 16 gadi, tad tev liekas, ka visa pasaule ir tev vaļā. Tev liekās, kas tev viss izdosies, un ka tu noteikti nebūsi tāds, kā visi. 16 gados tu esi lielāks par dzīvi. Un tad kādu dienu dzīve sākt nenovēršami ņemt virsroku.

Kādu dienu tu saproti, ka pasaule nav tāda, kāda tā tev likās. tā nav tāda, kādu tev varbūt ir attēlojuši vecāki, skolotāji un labas grāmatas. Rožainie priekšstati sabrūk. Šis process, kas principā var būt visai sāpīgs, saucas par pieaugšanu. Nav jau tā, ka 15 gadu vecumā man būtu licies, ka pasaule ir ideāla. Tieši otrādi, tajā laikā man likās, ka visi ap mani ir idioti. Tagad man tā noteikti neliekas Wink Un tomēr - kad bērnībā tu domā par to, kas būsi, kad izaugsi, tu sevi varbūt iedomājies par patriotu. Varbūt par varoni. Varbūt domā, ka būsi gudrāks par visiem. Varbūt - ka drosmīgāks par visiem. Un ka cilvēki visu to redzēts, pamanīs un tevi par to slavēs - jo šī īpašības taču ir labas, vai ne?

Un tad pēkšņi tu redzi, ka pašam par sevi tam visam nekādas jēgas nav. Eksistence ir pirms būtības. Būtību tu pats vari izvēlēties, bet tās jēga lielā mēra ir tajā, ko par tevi domas citi. Un būt drosmīgam neatmaksājas, jo tas apdraud tevi pašu un var sabojāt tavu tālāko dzīvi. Būt gudram neatmaksājas, jo vairākums nespēj to novērtēt, un ja arī novērtē, tu riskē tikt uzskatīts par augstprātīgu. Daudzpusīgu viduvējību sabiedrība vienmēr vērtēs augstāk nekā ģēniju ar ēnas pusēm. Vārdi, kuri nesakrīt ar domām (kaut vai elementāras pieklājības frāzes parasti tādas ir) vai diplomātiska klusēšana vienmēr tev dos vairāk draugu, neka godīgums un atklātība. Un nevajag te nekādu bullšitu par "īstiem" draugiem, ar kuriem runāt par visu - draugs, ja nebūs muļķis, saskatīs tāda diplomātijas trūkumā (vienalga, attiecībā uz sevi vai citiem) trūkumu. Par “patriotismu” nav vērts vispār pat pieminēt.

Kādu dienu tu saproti, ka nekam, ko tu darīsi visticamāk nebūs nekādas nozīmes. Un tādā garā...

Īsumā - life sucks and then you die.
Atgriezties augšā
Scarlett
Runātājs

PaziņojumsZiņots: Sv 18 Apr, 2010 04:00   Atbildēt ar citātu

Neatminos, ka es kādreiz būtu domājusi par to, kādai vajadzētu būt ideālai pasaulei. To, ka dzīve sako, sapratu jau gana agri, un neredzēju jēgu domāt par to, kā būtu, ja būtu. Zināju tikai to, kā gribu veidot savu dzīvi šajā neideālajā pasaulē. Un kaut kāds labais tēls toč negribēju būt. Tad jau sanāk, ka mani standarti tomēr atšķiras no tavējiem?

Tam, ka pasaulē ir daudz sliktā, piekrītu, bet ne jau tas viss nāk no cilvēkiem. Dzīvnieku pasaule ir tikpat nepilnīga. Nu kaut vai, piemēram, kari, kas mani personīgi no visiem cilvēka radītajiem ļaunumiem šausmina visvairāk. Tas ir briesmīgi, bet vai tad dzīvnieku pasaulē nav slepkavošanas? Un kāda gan nozīme tam, kādi ir slepkavošanas motīvi? Ja mani nogalina, tad man ir pilnīgi vienalga, vai tas notiek, lai mani apēstu vai lai nopelnītu piķi.

Traksaule Elīna
Lielrunātājs

Pievienojies: 21/07/2006
Ziņojumi: 1036
Cepumi: +3
Atrašanās: Hronosinklastiskais infundimbuls

PaziņojumsZiņots: Tr 21 Apr, 2010 16:28   Atbildēt ar citātu

Jebkas, ko cilvēks izdara ir cilvēcīgs pat tad, ja tas ir kaut kas slikts, jo no paša termina jau izriet, ka cilvēks nemaz nevar darīt, kaut ko, kas nav cilvēcīgs. Tāpēc man bieži šī vārda interpretācija kā pozitīvu īpašību apkopojums liekas visai apšaubāma.
Turklāt, cilvēcīgums cilvēku nekādā ziņā nepadara labāku un augstāku par dzīvnieku, ne arī otrādi, vienīgā atšķirība ir tā, ka slikto cilvēks bieži dara apzināti un ar prāta līdzdalību, dzīvnieks nevar saprast, ko dara un apzināties savas darbības sekas.

<< Iepriekšējā tēma Parādīt paziņojumus no iepriekšējā:    Nākamā tēma >>
Iesniegt jaunu tēmu    Atbildēt uz tēmu    Sākums -> Forums -> Filosofija Visi laiki norādīti GMT + 3 Stundas
Aiziet uz lapu Iepriekšējā  1, 2, 3, 4, 5, 6
6 no 6 lapām

Pārlekt uz:  
Tu nevari pievienot jaunus tematus šim forumam
Tu nevari atbildēt uz tematiem šajā forumā
Tu nevari mainīt paziņojumus šajā forumā
Tu nevari dzēst paziņojumus šajā forumā
Tu nevari balsot aptaujās šajā forumā

© ankh.lv 2006-2017